Trwająca od blisko miesiąca wojna Rosji z Ukrainą pokazuje niespotykane do tej pory zjawiska marketingowe m.in.: wpływ opinii publicznej na marki – zamknięcie ich działalności na terytorium całego kraju. Cyberwojna nabiera szerszego znaczenia – Rosja blokuje największe sieci społecznościowe, a sami użytkownicy biorą udział w walce z manipulacją i propagandą. Rosja daje przyzwolenie na podrabianie międzynarodowych marek i systemów biznesowych, które podjęły decyzje o wycofaniu się z ich rynku. Dodatkowo w wojnę angażują się hakerzy pokazując, że są w stanie uderzyć w każdym miejscu na świeci broniąc niewinnych ludzi. Świat się zmienia – zapewne ostatnie tragiczne wydarzenia na Ukrainie będą miały wpływ na marketing, na postrzeganie marek, na analizę informacji, jej weryfikowanie oraz co ważne – bezpieczeństwo w sieci. Poniżej kilka przykładów z ostatnich dni dotyczących zagadnień marketingowych. Zapraszamy do lektury.
To Russia From Love ? akcja na Tinderze. Celem nowej akcji jest przekazywanie Rosjanom informacji o wojnie na Ukrainie. Reżim ze wszystkich możliwych sił chce odciąć mieszkańców Rosji od informacji, ale jak widać internauci szybko znaleźli sposób, aby dotrzeć do randkujących singli. Konieczne jest zalogowanie się do aplikacji, zmiana lokalizacji na Rosję oraz wejście na stronę torussiafromlove.com, skopiowanie gotowej informacji na temat wydarzeń w Ukrainie, a następnie umieszczenie ich w swoim profilu.
Opinie w Google. Wcześniej popularność zdobyła inna akcja, której celem było wystawianie opinii w mapach Google poprzez wystawienie opinii. Akcja zdobyła dużą popularność, niestety Google zablokowało w efekcie możliwość udziału w tym przemyślanym i skutecznym informowaniu opinii publicznej w Rosji o zbrodniczej działalności Putina.

Rossgram ? rosyjski odpowiednik Instagrama. Kolejnym korkiem ograniczenia Rosjan od informacji od świata jest blokada Instagrama i Facebooka! Rozwiązaniem tej sytuacji jest budowa własnej platformy pod nazwą Rossgram. Jest to kolejny krok po ogłoszeniu budowy własnej sieci Internetu, który będzie pod ścisłą kontrolą Kremla.
W 2019 roku Putin podpisał dekret o suwerennym Internecie, w efekcie tego był przeprowadzony test, podczas którego odłączono sieć na 30 dni. Po rozpoczęciu wojny z Ukrainą, Rosja wymaga przeniesienia domem i hostingów do Rosji. Efektem będzie zmuszenie dostawców usług do korzystania z nowej sieci oraz totalna kontrola.
Koniec z patentami. Ostatnie działania Rosji zmierzające do tworzenia marek kopiujących działające biznesy przed inwazją to zalegalizowanie przestępczych praktyk. możemy się spodziewać zatem rosyjskiej wersji wspomnianej IKEI czy McDonald’s, ale też kradzieży autorskich oprogramowań komputerowych, jak np. iOS czy Microsoft. W ten sposób Rosja zamierza wypełnić braki towarowe i te związane z dostępem do technologii. Czy McDonald?s zostanie Wujkiem Wanią?

Niestety nie wszystkie marki się wycofują z rynku rosyjskiego należą do nich min.: Auchan, Leroy Marlin, Nestle, Unilever ? w krajach zachodnich odczuwalny jest bojkot tych marek. Wczoraj świat obiegła informacja, że jeden sklej Leroy Marlin został zbombardowany w Kijowie ? na szczęście nie było w nim pracowników. Społeczność komentuje to pisząc: karma wraca.

III ?Cyber? wojna światowa ? już wszyscy w niej uczestniczymy!
W ostatnich latach na sile przybiera cyberwojna, która przy inwazji Rosji na Ukrainę wybrzmiała z efektem tsunami. Wszyscy naocznie zrozumieli co niesie ze sobą zniekształcony, zafałszowany przekaz ? jego efekty mają realizację w postaci ofiar w świecie rzeczywistym. Podstawą cyberwojny jest zastraszenie i dezinformacja obywateli. Coraz częściej pojawiają się informację jak weryfikować prawdziwe informację i jak być odpornym na propagandę. Ostatnie przykłady to pandemia Covid, ruchy anty-szczepionkowe, czy reszcie informacje o potrzebie oczyszczenia Ukrainy z nazizmu. Większość tych informacji jest generowana w Rosji, ale będąc nieświadomi źródła informacji sami możemy je w prosty sposób dalej udostępniać, przez co sami uczestniczymy w takim ataku informacyjnym. Efektem tych działań jest zasianie ziarna niepewności w umyśle człowieka, strachu, niepokoju ? przykładem jest informacja o możliwości braku paliwa na polskich stacjach benzynowych. Spowodowało to kolejki przed stacjami, pomimo że nie było takiego zagrożenia.
Cyberwojna obejmuje także różne instytucje, zwłaszcza ściśle powiązane z sektorem finansowym lub bezpieczeństwa. Konieczne jest weryfikowanie źródeł otrzymywanych maili, SMS-ów czy telefonów. Nie możemy klikać w linki, oddzwaniać czy też logować się do stron z podejrzanym linkiem. Atakowane są również instytucje rządowe poprzez blokowanie stron poszczególnych urzędów. Podczas inwazji Rosji na Ukrainę w cyberwojnę zaangażowała się grupa Anonymous działająca wielowymiarowo na froncie. Zablokowali strony ministerstw Rosyjskich, nadają komunikaty oraz relacje z bombardowań na Ukrainie w publicznej rosyjskiej telewizji, czy też ostatnio przerwali przemówienie Putina. Aktualnie grożą zagranicznym koncernom, którzy się nie wycofali jeszcze z Rosji, że też czekają ich poważne problemy -zapewne blokowanie stron internetowych co wpłynie na sprzedaż online.
